Podskórny tocilizumab w reumatoidalnym zapaleniu stawów – wnioski z analizy zbiorczej programu badań czwartej fazy TOZURA przeprowadzonej w 22 krajach
Celem zbiorczej analizy nazwanej programem TOZURA była ocena skuteczności i bezpieczeństwa podskórnej formy tocilizumabu zarówno w monoterapii jak i terapii skojarzonej z klasycznymi LMPCH. Analiza obejmowała 11 badań czwartej fazy przeprowadzonych w 22 krajach według podobnego protokołu. Do badań włączano pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów zarówno po niepowodzeniu leczenia klasycznymi LMPCH, anty-TNF, jak i chorych nie leczonych wcześniej metotreksatem z aktywnością choroby co najmniej umiarkowaną (wg DAS28 > 3,2). Analiza obejmowała łącznie 1804 pacjentów – 353 (19,6%) otrzymywało tocilizumab w monoterpii, 1451 (80,4%) otrzymywało terapię skojarzoną.
Chorzy otrzymywali tocilizumab podskórnie w dawce 162 mg co tydzień. Skuteczność i bezpieczeństwo było oceniane w 1, 2, 4 tygodniu, następnie co 4 tygodnie do 24 tygodnia leczenia, następnie przez 8 tygodni follow-upu za pomocą m. in. DAS28 - OB, CDAI, SDAI, kryteriów odpowiedzi wg ACR/EULAR, HAQ-DI, VAS oraz redukcji dawki glikokortykosteroidów. 66 chorych (18,7%) z grupy leczonej tocilizumabem w monoterapii i 185 (12,7%) z grupy leczonej w sposób skojarzony nie ukończyło badania głównie z powodu działań niepożądanych. Wskaźniki aktywności RZS obniżyły się znacząco w 24 tygodniu badania i nie obserwowano znaczących różnic między chorymi na monoterapii i terapii skojarzonej m. in. remisję wg DAS28 - OB osiągnęło 59% chorych leczonych w monoterapii i 62,6% chorych na terapii skojarzonej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo najczęstszymi działaniami niepożądanymi były łagodne infekcje górnych dróg oddechowych porównywalnie częste w grupie na monoterapii (43,1%) i terapii skojarzonej (41,8%). Do poważnych działań niepożądanych zaliczano zapalenie płuc, półpasiec, hipertransaminazemię, leukopenię, reakcje nadwrażliwości i rumień w miejscu wkłucia. Obserwowano 6 zgonów – 1 z powodu zawału serca w grupie chorych na monoterapii, 5 w grupie chorych na leczeniu skojarzonym z powodu powikłań infekcyjnych i włóknienia płuc.
Badano również immunogenność tocilizumabu SC – 1,2% chorych (z badanych 1179) wytworzyło przeciwciała skierowane przeciw tocilizumabowi – 1,9% chorych na monoterapii i 1% na terapii skojarzonej, ale żaden z tych chorych nie doświadczył reakcji anafilaktycznej, nadwrażliwości czy utraty skuteczności leku.
Podsumowując analiza TOZURA potwierdziła skuteczność i profil bezpieczeństwa tocilizumabu w formie podskórnej zgodny ze znanym dotychczas profilem formy IV.
Na podstawie:
Subcutaneous tocilizumab in rheumatoid arthritis: findings from the common-framework phase 4 study programme TOZURA conducted in 22 countries.
Choy E, Caporali R, Xavier R, Fautrel B, Sanmarti R, Bao M, Bernasconi C, Pethö-Schramm A. Rheumatology (Oxford). 2017 Dec 13. doi: 10.1093/rheumatology/kex443