Zaprzestanie terapii tocilizumabem po uzyskaniu remisji u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, którzy byli leczeni w monoterapii bądź w skojarzeniu z metotreksatem – wyniki z drugiego roku badania SURPRISE
Celem badania SURPRISE była ocena trwałej remisji u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów po zakończeniu terapii tocilizumabem w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem. Dwuletnie badanie przeprowadzono w Japonii. Włączono do niego 233 chorych na RZS z co najmniej umiarkowaną aktywnością choroby wg DAS28 pomimo terapii metotreksatem. Chorzy otrzymywali tocilizumab w dawce 8 mg/kg dożylnie co 4 tygodnie w skojarzeniu z metotreksatem (grupa ADD-ON) bądź w monoterapii (grupa SWITCH) przez 52 tygodnie. Następnie przez kolejne 52 tygodnie obserwowano 102 chorych, którzy osiągnęli remisję (DAS28 < 2,6) oraz zgodzili się na zaprzestanie terapii tocilizumabem, 49 chorych z grupy ADD-ON kontynuowało metotreksat, 53 chorych z grupy SWITCH nie otrzymywało żadnego leku modyfikującego przebieg choroby. Raport dotyczy wyników z drugiego roku badania. Co 3 miesiące oceniano liczbę stawów bolesnych, obrzękniętych, indeks sprawności funkcjonalnej (HAQ-DI), VAS według pacjenta i według lekarza, parametry zapalne. Radiogramy rąk i stóp ocenione wg zmodyfikowanej skali Sharpa wykonano na wstępie badania oraz w 52 i 104 tygodniu badania. Remisję w 104 tygodniu utrzymano u 24% chorych z grupy ADD-ON i u 14% chorych z grupy SWITCH. Natomiast niską aktywność choroby w tygodniu 104 utrzymano u 55% chorych z grupy ADD-ON i u 27% chorych z grupy SWITCH.
Wskaźnik progresji radiologicznej był porównywalny w obu grupach. W grupie ADD-ON z powodu zaostrzenia ponownie rozpoczęto terapię tocilizumabem u 16 chorych (32,7%). W grupie SWITCH u 35 chorych (66%) doszło do zaostrzenia – u 12 włączono ponownie metotreksat, u 18 tocilizumab a u 5 tocilizumab w skojarzeniu z metotreksatem. Ponowne włączenie tocilizumabu pozwoliło uzyskać remisję u niemal wszystkich z wyjątkiem 2 pacjentów. Częstość działań niepożądanych była wyższa w grupie ADD-ON.
Podsumowując, po zakończeniu terapii tocilizumabem utrzymanie niskiej aktywności choroby jest możliwe dzięki kontynuowaniu leczenia metotreksatem. Powrót do terapii tocilizumabem u chorych, u których udało się uzyskać remisję w trakcie tej terapii prowadzi do ponownego uzyskania remisji u ponad 90% chorych.
Na podstawie:
Tocilizumab discontinuation after attaining remission in patients with rheumatoid arthritis who were treated with tocilizumab alone or in combination with methotrexate: results from a prospective randomised controlled study (the second year of the SURPRISE study).
Kaneko Y, Kato M, Tanaka Y, Inoo M, Kobayashi-Haraoka H, Amano K, Miyata M, Murakawa Y, Yasuoka H, Hirata S, Tanaka E, Miyasaka N, Yamanaka H, Yamamoto K, Takeuchi T; SURPRISE study group. Ann Rheum Dis. 2018 May 31