lek. Agnieszka Domurad
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr Józefa Psarskiego, Oddział Onkologiczny
Terapia neoadiuwantowa bez udziału antracyklin w leczeniu Chorej z miejscowo zaawansowanym HER2–dodatnim rakiem piersi – opis przypadku.
Historia choroby 72-letniej pacjentki.
09.2019 r.
Do Poradni Onkologicznej w Ostrołęce zgłosiła się 72-letnia Pacjentka z powodu guzka piersi lewej, który zauważyła w lipcu 2019 roku. Charakterystyka zmiany: guzek powodujący dolegliwości bólowe przy dotyku, stopniowo powiększający się.
W wywiadzie: nadciśnienie tętnicze, wole guzowate tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów, torbiel nerki prawej, otyłość.
Klinicznie w piersi lewej na granicy kwadrantów górnych wyczuwalny guz ok. 4 cm, spoisty, gładki, w dole pachowymlewym pojedynczy kulisty węzeł chłonny ok. 1,5 cm.
- Wykonano mammografię (MMG). Wynik: piersi o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym, na granicy kwadrantów górnych piersi lewej dobrze wysycony guzek o średnicy 34 mm, o częściowo zatartych zarysach - BIRADS 5. W obrębie pachy widoczny nieprawidłowy węzeł chłonny do 16 mm średnicy. W sąsiedztwie zmiana 12 mm - BIRADS 2.
- Badanie ultrasonograficzne piersi (USG): w piersi lewej obwodowo policykliczna zmiana torbielowato-lita o wym. 32x24 mm z licznymi pogrubiałymi przegrodami. W jej sąsiedztwie dwie echogeniczne torbiele, w obrębie pachy lewej węzeł hipoechogeniczny 14x11 mm).
- W wykonanej biopsji gruboigłowej piersi lewej rozpoznano: rak naciekający piersi, ER-0, PR-0, Ki67~20%, HER2 3 (+) - podtyp nieluminalny HER2-dodatni.
- Wykonano także biopsję cienkoigłową powiększonego węzła pachowego lewego: cellulae carcinomatosae – obraz mikroskopowy przemawia za przerzutem raka piersi do węzła chłonnego.
- Przeprowadzono staging: w wykonanym badaniu scyntygraficznym kości oraz tomograficznym klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy nie uwidoczniono przerzutów odległych.
Rozpoznano raka piersi lewej HER2- dodatniego, w stopniu klinicznego zaawansowania cT2N1M0.
Przedstawiono Pacjentce plan leczenia: przedoperacyjna chemioterapia z leczeniem anty-HER2, leczenie operacyjne, kontynuacja leczenia anty-HER2 do 12 miesięcy, radioterapia uzupełniająca.
W badaniu EKG, ECHO i konsultacji kardiologicznej bez przeciwwskazań do leczenia anty-HER2 (ECHO serca – EF 55%, konsultacja kardiologiczna – pojedyncze pobudzenia przedwczesne przedsionkowe i komorowe bez form złożonych, nadciśnienie tętnicze źle kontrolowane, otyłość, zmodyfikowano leczenie hipotensyjne).
W dniu 15.11.2019 r. założono znacznik tkankowy do guza.
11.2019 r.
W ramach Programu Lekowego NFZ Chora rozpoczęła leczenie przedoperacyjne - otrzymała 6x TCHP (docetaksel, karboplatyna, trastuzumab, pertuzumab) z pierwotną profilaktyką gorączki neutropenicznej. Leczenie było dobrze tolerowane, wystąpiły: nudności – stopień G2, osłabienie – stopień G2, neutropenia- stopień G1, wyłysienie, nie wystąpiły powikłania kardiologiczne (bez pogorszenia EF w ECHO serca).
Leczenie było dobrze tolerowane, nie zaobserwowano powikłań kardiologicznych.
04.2020 r.
Leczenie operacyjne – wycięcie fragmentu piersi lewej z guzem z limfadenektomią pachową lewostronną.
Badanie histopatologiczne:
- Opis makroskopowy: pierś o wymiarach 22x17x11 cm z fragmentem tkanki tłuszczowej dołu pachowego o wymiarach ok. 13x8x10 cm. Na przekroju pierś o utkaniu tłuszczowo-mastopatycznym.Ewidentnej zmiany spikularnej nie spostrzeżono. W okolicy wskazywanej przez radiologów spostrzeżono nieostro odgraniczony obszar śr. ok 1,5 cm prawdopodobnie ze zwapnieniami. Wszystkie marginesy powyżej 2 cm. W tkance tłuszczowej dołu pachowego spostrzeżono pojedyncze niewielkie węzły chłonne.
- Opis mikroskopowy: loża po chemioterapii raka piersi z cechami zapalenia przewlekłego, włóknienia, licznymi hemosyderofagami i makrofagami. Utkania resztkowego raka nie spostrzeżono. Zanikowe węzły chłonne [0/12] bez cech przerzutu raka. Obraz mikroskopowy w powiązaniu z danymi klinicznymi przemawia za całkowitą odpowiedzią raka na chemioterapię (ypT0 N0).
06.2020 r.
Pacjentka przebyła uzupełniającą radioterapię IMRT-OBI fotonami X 6 MV techniką łukową VMAT, otrzymała na obszar piersi lewej z objęciem regionalnych węzłów chłonnych 4050 cGy/t z podwyższeniem dawki na obszar loży po guzie do 4800cGy/t.
11.2020 r.
Po leczeniu operacyjnym kontynuowała leczenie trastuzumabem w monoterapii (łącznie do 12 miesięcy leczenia). W badaniu ECHO serca bez spadku EF.
05.2021 r.
Pacjentka pozostaje w obserwacji, klinicznie bez cech nawrotu choroby. W MMG bez cech wznowy.
Podsumowanie:
Przedstawiony przypadek dotyczy Pacjentki z grupy, która odnosi największe korzyści z zastosowania podwójnej blokady anty-HER2: cecha N+ oraz ujemne receptory steroidowe.
Leczenie było dobrze tolerowane, nie zaobserwowano powikłań kardiologicznych.
Zastosowanie podwójnej blokady anty-HER2 zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania pCR, co przy dobrej tolerancji stosowanego leczenia stanowi cenną opcję terapeutyczną w wybranej grupie chorych.
M-PL-00002049
Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego Herceptin proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji znajduje się na stronie www.roche.pl, Herceptin roztwór do wstrzykiwań w fiolce na stronie www.roche.pl
Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego Perjeta znajduje się na stronie www.roche.pl
Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania Produktu Herceptin u pacjentek w ciąży:
Jeśli podczas stosowania produktu Herceptin lub w czasie 7 miesięcy po podaniu ostatniej dawki leku dojdzie do zapłodnienia, należy niezwłocznie powiadomić Roche Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 28, 02-672 Warszawa, tel. +48 22 345 18 88, fax +48 22 345 18 74 lub za pomocą formularza zgłoszeniowego znajdującego się pod adresem internetowym www.roche.pl/portal/pl/zglaszanie_dzialan_niepozadanych
Dodatkowe informacje będą zbierane w czasie trwania ciąży oraz pierwszego roku życia niemowlęcia. Umożliwi to firmie Roche lepsze poznanie bezpieczeństwa terapii produktem Herceptin oraz przekazanie odpowiednich danych odnośnym władzom, przedstawicielom zawodów medycznych oraz pacjentom.
- Nie należy stosować produktu Herceptin podczas ciąży chyba, że potencjalna korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.
- Istnieje ograniczona ilość danych dotyczących zastosowania Herceptin u kobiet w ciąży w związku z czym bezpieczeństwo tej terapii w okresie ciąży i laktacji nie zostało określone.
- Nie ma danych dotyczących wpływu trastuzumabu na płodność.
- Po wprowadzeniu produktu na rynek, u ciężarnych kobiet otrzymujących produkt Herceptin obserwowano przypadki zaburzeń wzrostu i/lub funkcji nerek płodu w związku z małowodziem, niektóre związane ze śmiertelnym niedorozwojem płuc płodu.
- Przed zastosowaniem produktu Herceptin należy sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży.
- Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas terapii produktem Herceptin i przez 7 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki leku.
- Należy ściśle monitorować pacjentki, które zaszły w ciążę podczas terapii produktem Herceptin lub w czasie 7 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki leku, pod kątem wystąpienia małowodzia.
- Nie wiadomo czy trastuzumab jest wydzielany z mlekiem ludzkim. Z uwagi na to, że ludzka IgG jest wydzielana z mlekiem, a potencjalna szkodliwość trastuzumabu dla noworodka nie jest znana, to nie należy karmić piersią podczas leczenia produktem Herceptin, jak też przez okres 7 miesięcy od podania ostatniej dawki.
Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktu Perjeta u pacjentek w ciąży:
Należy unikać stosowania produktu Perjeta u kobiet w ciąży. Dostępne są ograniczone dane na temat stosowania produktu Perjeta u kobiet w ciąży. Bezpieczeństwo terapii lekiem Perjeta u kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie zostało określone.
Przed zastosowaniem leku Perjeta należy sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas terapii produktem Perjeta i przez 6 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki leku.
Należy ściśle monitorować pacjentki, które zaszły w ciążę podczas terapii produktem Perjeta lub w czasie 6 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki leku, pod kątem wystąpienia małowodzia.
Jeśli produkt Perjeta stosowano w czasie ciąży, albo pacjentka zaszła w ciążę w trakcie terapii produktem Perjeta lub w czasie 6 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki leku, należy niezwłocznie powiadomić Roche Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 28, 02-672 Warszawa, tel. +48 22 345 18 88,
fax +48 22 345 18 74 lub za pomocą formularza zgłoszeniowego znajdującego się pod adresem internetowym www.roche.pl/portal/pl/zglaszanie_dzialan_niepozadanych.
Dodatkowe informacje będą zbierane w czasie trwania ciąży oraz pierwszego roku życia niemowlęcia.
Umożliwi to firmie Roche lepsze poznanie bezpieczeństwa terapii produktem Perjeta oraz przekazanie odpowiednich danych odnośnym władzom, przedstawicielom zawodów medycznych oraz pacjentom.